Masthead Images

Eksploroni atraksionet kryesore të Tiranës

Përfitoni nga qendra e fitnesit brenda hotelit ose relaksohuni në Garden Grille & Bar® ose dilni dhe eksploroni dhe do të zbuloni se ne ndodhemi në qendër të atraksioneve kryesore të qytetit, gjë që e bën Hilton Garden Inn Tirana pikën e nxehtë më të re të qytetit.

Ngjituni në një udhëtim të shkurtër në malin e Dajtit me teleferikun më të gjatë në Ballkan dhe shijoni pamje mahnitëse të qytetit. Nuk ju pëlqejnë lartësitë? Sheshi Skënderbej është vetëm një kilometër e gjysmë larg hotelit tonë dhe rreth tij ndodhen shumë prej pikave më të rëndësishme kulturore të Shqipërisë. Me më shumë se 300 ditë me diell në vit, peizazhe mahnitëse dhe akses të lehtë drejt vendeve historike dhe atraksioneve kryesore, opsionet tuaja do të jenë të shumta.

Muzeu Historik Kombëtar

Muzeu më i madh i vendit ekspozon artifakte që datojnë pas në kohë deri në mesjetë, duke përfshirë koleksione nga Rilindja Kombëtare Shqiptare deri te roli i Shqipërisë në rezistencën ndaj fashizmit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Vizitoni pavijonin e Nënë Terezës dedikuar jetës dhe veprës së misionares dhe fitueses së çmimit Nobel për paqen.

Sheshi Skënderbej

Sheshi kryesor në qendër të Tiranës që mban emrin e heroit kombëtar shqiptar.

Ai është qendra drejt shumë ndërtesave të rëndësishme të vendeve interesante, duke përfshirë Muzeun Historik Kombëtar, Pallatin e Kulturës, Teatrin e Operas dhe Baletit, Bibliotekën Kombëtare, Bankën e Shqipërisë dhe një numër ministrish.

Mali i Dajtit

Vetëm 15 minuta nga qendra e Tiranës, “Dajti Ekspres” u ofron vizitorëve një eksperiencë të paharrueshme.

Ngjituni në një udhëtim të shkurtër prej 15 minutash në malin e Dajtit me teleferikun më të gjatë në Ballkan dhe shijoni pamjet mahnitëse të qytetit.

Thesaret arkeologjike

E njohur si “vendi i shqiponjave”, Shqipëria ndodhet në kryqëzimin mes Romës antike dhe Perandorisë Bizantine. Shumë pushtues kanë kaluar nëpër këto troje duke lënë pas gjurmë të kulturave të tyre.

Sot ka zona arkeologjike që tregojnë thesaret dhe rrënojat e disa prej civilizimeve më të mëdha të botës, duke përfshirë romakët, helenët, bizantinët, osmanët, venecianët dhe italianët e kohëve të sotme.

Bunk’Art

Ky konvertim fantastik nga një bunker masiv i Luftës së Ftohtë në periferi të Tiranës, në një muze historik dhe i artit bashkëkohor, është atraksioni i ri më interesant i Shqipërisë dhe sigurisht një prej vendeve tërheqëse kryesore që duhet të vizitoni në Tiranë.

Peizazhi i mrekullueshëm i Shqipërisë

Riviera shqiptare është një vend plot diell që shtrihet në brigjet e Adriatikut dhe Jonit, me male mahnitëse, plazhe të virgjëra, fshatra plot sharm dhe kodra të veshura me gjelbërim të harlisur mesdhetar.

Një tokë me bukuri plot kontraste nga malet me majat e mbuluara me dëborë, deri te fushat me lulëkuqe pranverore, Shqipëria ofron një shumëllojshmëri peizazhesh frymëzuese.